Timothy Snyder

Originaliomis istorijos interpretacijomis pagarsėjęs bei plačiai pasaulyje įvertintų studijų autorius, Jeilio universiteto istorijos profesorius, besispecializuojantis Vidurio ir Rytų Europos bei holokausto istorijos srityse.

Snyderio knygos įkvėpė rezonansines plakatų kampanijas ir parodas, filmų, skulptūrų, muzikos ir teatro kūrėjus. Jo žodžiai cituojami politinėse demonstracijose visame pasaulyje. Šiuo metu jo dėmesio centre – nacionalizmo istorija bei šiuo metu rašoma filosofinė knyga apie laisvę. Kalbėdamas apie Sovietų Sąjungos žlugimą, T. Snyderis vis dar randa svarbius, perspėjančius istorijos pavyzdžius ir traumas.

„Istorija nesikartoja. Tačiau ji siūlo mums pavyzdžių ir modelių, todėl praplečia mūsų vaizduotę ir sukuria daugiau galimybių numatyti ir pasipriešinti“, – sako T. Snyderis.

Lietuvos visuomenei ir akademinei bendruomenei bei kultūros atstovams, kurie nėra itin aktyvūs viešojoje erdvėje ginant liberalios demokratijos idėjas bei vertybes, T.Snyder veikla, pasinaudojant viešojo intelektualo pozicija, yra svarbus pavyzdys.

T.Venclova – nuosekliausias liberalios demokratijos vertybių gynėjas ir geriausias viešojo intelektualo pavyzdys, diskutuos su T.Snyderiu festivalyje „Vilniaus lapai“. Šis dialogas bus reikšmingas intelektualinis, kultūrinis ir visuomeninis įvykis Lietuvoje.

Snyderio darbai įvertinti daugeliu premijų, įskaitant Emersono premiją, Amerikos dailės akademijos literatūros premiją, Vaclavo Havelo fondo premiją, Lenkijos mokslo fondo premiją, Leipcigo premija, Nyderlandų Aušvico komiteto apdovanojimą ir Hannos Arendt premiją.

Į keturias dešimtis kalbų išverstų T. Snyderio knygų sąraše – ir keturios 2011–2019 metais pasirodžiusios jo knygos lietuvių kalba: „Kruvinos žemės“ (2011), „Tautų rekonstrukcija“ (2012), „Juodžemis“ (2019), „Apie tironiją“ (2019).